Magazín Balarepo

Aktuality, novinky, informace...

Jsem alergik: Bude mi vadit bazénová dezinfekce?

Zveřejněno 01.03.2017

  Může se stát, že po pořízení bazénu zjistíte, že vám vadí chlor. Buď vám způsobuje nepříjemné štípání a svědění, nebo jste na něj vyloženě alergičtí. Možná že si bazén nepořizujete právě proto, že víte, že s chlorem nejste kamarádi. Naštěstí i pro vás existuje několik alternativ, jak bazén dezinfikovat šetrněji. Jen jsou o něco dražší.

Dezinfekce musí umět zvládnout tři úkoly – mikroorganismy usmrtit (dezinfikovat), spálit (zoxidovat) a zabránit jejich dalšímu množení (reziduální účinek). Chlorová dezinfekce jako jediná zvládá všechny tři, avšak pokud jste na ni alergičtí, existují i jiné varianty.

Kyslík

Údržba čistého bazénu výrobky na bázi kyslíku má tu výhodu, že zamezuje vzniku vázaného chloru – to je ten „zlý“, který vám způsobuje pálení očí a podráždění pokožky. Problém ale je, že toto řešení nedokáže vodu dezinfikovat a nezamezuje dalšímu šíření organismů. Z toho důvodu se kombinuje s takzvanými biguanidy. Celkově vás tento způsob úpravy vody vyjde poměrně draho, a ještě má vysoké nároky na pravidelnost dávkování.

dezinfekce vody

UV lampa

Ultrafialové paprsky umí zničit všechny choroboplodné zárodky a bakterie a dokážou chlor nahradit až ze 70 procent. Problém je, že záření postrádá reziduální účinek – tedy že nedokáže zabránit dalšímu množení mikroorganismů. Proto se i UV lampy používají v kombinaci s chlorem, díky záření je ho ovšem potřeba mnohem méně. Cena lampy závisí na velikosti bazénu, v průměru vychází na 16 tisíc korun a má životnost až 9 tisíc hodin.

Úprava vody na mořskou

Tento způsob úpravy vody je sice také na bázi chloru, ale zároveň jde o velmi šetrné řešení. Díky elektrolýze slané vody vzniká volný chlor, ovšem zároveň mizí veškerý vázaný chlor, který způsobuje štípání očí. I proto se lidé mnohdy domnívají, že jde o bezchlorovou dezinfekci. Jde o nejšetrnější řešení, a i když vyžaduje vyšší počáteční investici, v dlouhodobém horizontu se vyplatí. Technologie zaručuje, že se sůl ve vodě opakovaně rozkládá a k tomuto procesu dochází prakticky nonstop. Koncentrace soli ve vodě je přitom malá, tudíž nehrozí, že z bazénu budete mít moře. Abyste ochránili kovová zábradlí a další komponenty před reakcí se solí a korozí, ošetřete je přípravky k tomu určenými.

Jak vidíte, i pro alergiky tu jsou řešení, jak dezinfikovat vodu za použití minima chloru. Konkrétní řešení už záleží na tom, jak velký bazén máte a kolik chcete do dezinfekce investovat. My doporučujeme úpravu vody na mořskou, protože je to šetrné a dlouhodobé řešení. A pokud jste se už rozhodli, jak budete čistit vodu, můžete přejít k té příjemnější části a třeba si vybírat z barev bazénu.

chci vědět víc 

zpět
Související články