Magazín Balarepo

Aktuality, novinky, informace...

Kolik stojí stavba a provoz vlastního bazénu

Zveřejněno 30.06.2017

Vlastní bazén není levná záležitost. Nejde jen o počáteční investici za bazén, stavbu a komponenty, ale taky o náklady na provoz. A kolik to zhruba dělá? Pojďme se na to podívat.

Počáteční investice

Co všechno je třeba zaplatit na začátku?

Bazén

Úplně nejdřív je potřeba si stanovit, jaký bazén vlastně chcete. My doporučujeme laminátový – můžete si přečíst 10 důvodů proč anebo se podívat na velké srovnání materiálů bazénů. Cena laminátového bazénu se odvíjí od jeho velikosti a zpravidla se počítá dohromady mj. s nezbytným filtračním zařízením, skimmerem či montáží. Počítejme s částkou přesahující sto tisíc korun bez daně, u větších bazénů se suma může pohybovat i okolo dvou set tisíc.

Stavební práce

Cena stavebních prací se odvíjí od několika faktorů, například od toho, jestli se bude vykopaná zemina odvážet pryč na skládku. Důležitý faktor je také vzdálenost skládky – každým kilometrem navíc se odvoz prodražuje. Náklady zvýší rovněž výskyt spodní vody, protože se musí provést drenáž nebo vybudovat odčerpávací šachta. Asi v desetině případů se stává, že se na místo realizace nemůže dostat bagr. Pak je třeba výkop provést ručně, což zabere plus minus tři dny a o něco to zvedne cenu. V průměru počítejte asi se 140 tisíci korunami bez daně – tedy v případě, že stavební práce svěříte firmě. Stavbou svépomocí ušetříte asi polovinu nákladů, nicméně nemáte žádné záruky pro případ, že byste něco pokazili.

Technologie pro úpravu vody

Většina majitelů bazénů dává přednost automatickým zařízením na úpravu vody. Ta vyžadují počáteční investici v řádu několika desítek tisíc korun. Pak už platíte jen za chemii. Jednotlivé způsoby dezinfekce a jejich výhody a nevýhody jsme popsali v článku o úpravě vody. Bazén je investice na desítky let, proto není rozumné za každou cenu šetřit. Pokud byste si výběrem nebyli jistí, neváhejte nás kontaktovat. 

Zastřešení

Zastřešení není nezbytným doplňkem bazénu, ale velmi ho doporučujeme. Nejenže usnadní údržbu bazénu, protože do něj nepadají okolní nečistoty, ale hlavně významně prodlužuje koupací sezonu. Zároveň ušetříte za vytápění vody – zastřešení drží teplotu. Příjemným bonusem je fakt, že u zakrytého bazénu stačí používat méně bazénové chemie.

Doplňky

Perličková lázeň, protiproud, masážní trysky, osvětlení, ohřev... řeč je o doplňcích, bez nichž se váš bazén „obejde“, ale které zároveň dokážou zpříjemnit koupání a povýšit ho na relaxační zážitek. Zajímá-li vás, kolik tyto „vychytávky“ zhruba stojí, podívejte se na naši tabulku.

pani v bazénu

Provoz bazénu

Ani u provozu bazénu nelze jednoduše stanovit měsíční náklady. Je tu totiž hned několik proměnných:

Voda

Bazén je potřeba napustit a průběžně doplňovat vycákanou a odpařenou vodu. Cena se v různých regionech liší, ale počítejte s tím, že napustit bazén o velikosti 6x3x1,5 metru vyjde na zhruba patnáct set korun. Průběžné dopouštění stojí maximálně pár stovek za sezonu.

Úprava vody v bazénu

Pokud máte automatické zařízení na úpravu vody na slanou, je třeba upravovat hladinu pH, a to přípravkem pH minus – to vás vyjde na 600 až 1200 korun za rok. Sůl včetně dosypávání stojí asi 1400 korun. Za úpravu vody pomocí chemie (tablety v plovácích, chlor, přípravek pro regulaci pH, přípravky proti řasám, atd.) ročně zaplatíte okolo sedmi tisíc. Ostatní způsoby (aktivní kyslík, ozon..) jsou dvojnásobně a více drahé než úprava pomocí chloru. 

Energie za provoz doplňků

U doplňků nejde jen o počáteční investici, ale také o náklady za provoz. Vezměme si třeba takový ohřev vody: přímý ohřev pomocí elektrického zařízení je poměrně drahý – každý den, kdy je v provozu dvě hodiny, za ohřev zaplatíte okolo 70 korun. To už je více než dva tisíce za měsíc. Při použití tepelného čerpadla už jde o podstatně nižší částku – zhruba pětistovku měsíčně. Každý doplněk má své energetické nároky, které by měl výrobce uvádět.  

chci vědět víc 

zpět
Související články