Magazín Balarepo

Aktuality, novinky, informace...

Bazén na zahradě: Ten menší stačí oznámit

Zveřejněno 28.02.2017

Není to tak dávno, co stavba vlastního bazénu obnášela taky obstarání stavebního povolení a obíhání úřadů. Nyní je situace o poznání jednodušší, a pokud neplánujete bazén větší než 40 metrů čtverečních, stavební povolení nepotřebujete. V případě, že chcete bazén větší, je postup trochu složitější. Ale nebojte – my vám pěkně popořádku řekneme, co a jak musíte udělat.

Bazén do 40 m2: Stačí vyplnit oznámení

V případě, že má vysněný bazén rozlohu do čtyřiceti metrů čtverečních, stačí vyplnit formulář s krkolomným názvem „Oznámení o záměru v území k vydání územního souhlasu“, který najdete pod článkem. Je třeba, aby i vaši sousedé podpisem potvrdili, že se záměrem souhlasí. Vyplněný dokument podáte na příslušném stavebním úřadě a ten do 30 dnů vydá své stanovisko. Buď se záměrem vysloví souhlas, anebo si nechá dalších třicet dní na projednání – to se děje v případě, kdy například někdo ze sousedů se stavbou nesouhlasí.

Postup oznámení bazénu menšího než 40 m2:

 1. Vyplňte Oznámení o záměru v území k vydání územního souhlasu
 2. Odevzdejte ho na příslušném stavebním úřadě
 3. Buď do 30 dní obdržíte souhlas od úřadu, anebo – v případě, že se chce úřad na Oznámení podívat detailněji – budete muset počkat dalších 30 dní na stanovisko

Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžaduje bazén do 40 m2 zastavěné plochy na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci v zastavěném území umístěný v odstupové vzdálenosti nejméně 2 m od hranice pozemku.

Bazén za stromem

Bazén nad 40 m2: Budete potřebovat i přílohy

Plánovaná realizace většího bazénu vyžaduje jiný formulář – Ohlášení stavby. Ten najdete také pod článkem. Kromě části A, kterou je třeba vyplnit, je tu ještě část B – seznam zhruba desítky vyžadovaných příloh. Mezi ně patří třeba doklad o tom, že pozemek opravdu vlastníte, nebo projektová dokumentace. Všechny dokumenty pak donesete na stavební úřad a ten má 40 dní na vyřízení. Jestliže by se rozhodl stavbu zakázat, musí vám to dát vědět dokonce do 30 dní od podání. Může se také stát, že od úřadu nedostanete vůbec žádné stanovisko. Možná vás to překvapí, ale v tomto případě platí, že žádná zpráva = dobrá zpráva. Mlčení úřadu totiž znamená automatické udělení souhlasu.

Postup oznámení bazénu většího než 40 m2:

 1. Vyplňte Ohlášení stavby a přiložíte k němu požadované přílohy
 2. Odevzdejte ho na příslušném stavebním úřadě
  1. Úřad má 40 dní na vyřízení Ohlášení, dopadnout to může trojím způsobem:
  2. Během 40 dní obdržíte informaci, že úřad se stavbou souhlasí
  3. Během 40 dní neobdržíte vůbec žádnou informaci, což znamená, že úřad se stavbou souhlasí

Do 30 dní vás úřad informuje, že s vaší stavbou nesouhlasí, a vás čeká zjišťování, jaké k tomu měli úředníci důvody a jestli je možné nedostatky napravit

Těm, kdo začnou se stavbou bazénu, a přitom ji předem neoznámili nebo neohlásili, hrozí pokuta ve výši až půl milionu korun.

Ať už chcete jakýkoliv bazén, vidíte, že obstarat si potřebné dokumenty od stavebního úřadu není tak složité. Teď už můžete myslet na příjemnější věci, třeba na to, jaký bazén by se na vaší zahradě vyjímal nejlépe.

chci vědět víc

zpět
Související články