Magazín Balarepo

Aktuality, novinky, informace...

Chcete vlastní bazén? Odpovězte si na těchto 5 otázek

Zveřejněno 28.02.2017

Už delší dobu si pohráváte s myšlenkou postavit si na zahradě vlastní bazén? Realizace takového bazénu není úplně levnou záležitostí a taky to není věc na jednu sezonu – proto je dobré si takový krok pořádně promyslet. Sepsali jsme pro vás pět otázek, na které byste určitě měli znát odpověď, než se definitivně rozhodnete.

Kolik chcete do bazénu investovat?

Řekněme si to rovnou – zabudovaný bazén není otázka pár desítek tisíc, spíš pár stovek. Šetřit na něm se také nevyplatí, protože jde o dlouhodobou investici. Snaha ušetřit několik tisíc může skončit tak, že s bazénem budete mít v budoucnu jen víc práce a dáte víc peněz za opravy. Náklady na realizaci lze optimalizovat, jen je třeba nechat si poradit od odborníků a šetřit na rozumných místech. Nemáte-li dost peněz a nechcete si půjčovat, můžete využít prozatímního řešení a pořídit si nadzemní bazén.

Jak dlouho ho budete využívat?

Laminátový bazén vydrží až padesát let – tak dlouho ho nutně nemusíte používat, ale je fajn se nad dobou užití zamyslet. Roli hraje řada faktorů – jestli máte děti a kolik jim je, jestli bazén chcete jen kvůli nim, nebo i kvůli sobě, jak dlouho plánujete bydlet v místě, kde byste bazén chtěli postavit... Zkrátka je tu spousta proměnných, které určují, kolik asi let budete bazén doopravdy využívat.

zastřešený bazén

Máte dost místa?

Zahrada má 6x14 metrů, bazén 4x11 metrů, tak to se krásně vejde. Takhle jednoduché to ale není – nejde jen o to, jestli se vám na zahradu vejde samotný bazén. Počítejte také s tím, že má nějaký límec, možná okolní dlažbu a dost možná budete chtít i zastřešení (protože šetří náklady a čas na údržbu). Nemluvě o tom, že dle zákona musí být nejméně dva metry od hranice vašeho pozemku. Proto potřebujete dostatek prostoru. Na plánu to vypadá, jak bude okolo bazénu dost místa, ale realita může být stísněná a ne podle vašich představ. Abyste si to lépe představili, zkuste si na zahradě vyměřeným provázkem naznačit polohu bazénu. Zastřešení je jeden až dva metry vysoké – i to si můžete naznačit, třeba zapíchnutím násady od koštěte nebo příhodnou tyčí. Díky tomu pak uvidíte, jestli třeba zastřešení nebude bránit výhledu z okna a jak by bazén zapadal do okolního terénu.

Jaký bazén je pro vás nejvhodnější?

Existuje mnoho materiálů, z nichž se vyrábějí bazény – a to samozřejmě nemluvíme o těch jednoduchých nafukovacích. Vybrat si můžete z laminátu, nerezu, keramiky, plastu či fólie – všechny tyto materiály jsme srovnali v tomto článku. Záleží na vašich možnostech a přáních. Pokud například chcete nějaký atypický tvar, bude nejlepší volbou fólie v kombinaci s betonem. Naopak v případě, že si vyberete z nabídky prefabrikovaných tvarů, doporučujeme laminát, jenž má nejlepší vlastnosti. V každém případě bychom doporučovali vybrat kvalitní materiál s dlouhou životností.

Teď, když jste si na všechny otázky odpověděli, už byste měli mít o svém budoucím bazénu konkrétnější představu.

chci vědět víc zpět
Související články