Magazín Balarepo

Aktuality, novinky, informace...

Bazén a technologie: Bez čeho se neobejdete

Zveřejněno 28.02.2017

 Bazén a v něm voda – to je základ, který ale sám o sobě nestačí. Určitě je potřeba mít také filtrační systém a něco na čištění bazénové vody. Ne úplně nutným, ale velmi užitečným pomocníkem je také technologie pro ohřívání vody.

Filtrační systém – vodu musíme vyčistit

Abychom vodu zbavili mechanických nečistot (prachu, pylu, listí...), používáme filtrační zařízení – většinou se používá pískové, může ale být i křemelinové, kartušové nebo zeolitové. Správná filtrace by měla celý objem bazénu přefiltrovat za 3–4 hodiny. Aby se ale do filtru v pravidelných intervalech dostala veškerá voda, je dobré mít sání (takzvaný skimmer) a vratné trysky. Tyto doplňky zařídí, že voda je pořád v pohybu a pravidelně prochází přes filtr.

Úprava vody – musíme ji dezinfikovat

Existuje hned několik způsobů, jak dezinfikovat bazénovou vodu. Všechny jsme je spolu s výhodami i nevýhodami popsali v tomto článku. My v zásadě doporučujeme dva způsoby – chlorovou dezinfekci a úpravu vody na slanou. Pro oba tyto způsoby existují automatická zařízení. Buď jde o systém, jenž kontroluje kvalitu vody a sám dávkuje dezinfekci (chlor), anebo elektrolyzér, který vodu upravuje na slanou.

 Bazén

Ohřev vody – abychom se mohli déle koupat

Vyhřívání vody dávno není nedostupným luxusem. Naopak, jde o investici, která se díky tomu, že vám koupací sezonu prodlouží o několik týdnů, vyplatí. I u ohřívání vody máme na výběr z několika možností, které jsme podrobně rozebrali. Nejčastějším a nejefektivnějším řešením je tepelné čerpadlo. Jen to chce zvolit takový výkon, aby odpovídal objemu vody v bazénu. Pak jsou tu ještě další možnosti – například solární panely (relativně drahé a bez slunečního svitu málo účinné), solární fólie (málo efektivní a nevhodné pro použití venku) nebo třeba elektrický ohřev (drahý provoz).

A kam se technologie k bazénu umisťuje?

Všechny systémy k bazénu se zpravidla umisťují na jedno místo. Může to být garáž, sklep, technická místnost anebo třeba zahradní domek. Pokud nemáte ani jedno z toho, poslouží takzvaná technologická jímka v zemi u bazénu.

Bez filtračního systému a technologie pro úpravu vody se neobejdete – ale je na vás, jaké konkrétní způsoby zvolíte. Naopak ohřev vody není pro provoz bazénu nezbytný, ale jde o rozumnou a nakonec i příjemnou investici. Kdyby vás zajímalo cokoliv ohledně bazénových technologií či bazénů celkově, určitě nás kontaktujte.

chci vědět víc

zpět
Související články