Magazín Balarepo

Aktuality, novinky, informace...

Výkop bazénu: Na co se připravit

Zveřejněno 24.03.2017

  Když si představíte výkop bazénu, napadne vás apokalyptický obraz rozkopané zahrady, hromady hlíny a tucet dělníků potulujících se sem a tam po vašem pozemku? Nebojte, tak dramatické to není. Ve skutečnosti celý proces trvá asi dva dny a neutrpíte při něm ani vy, ani vaše zahrada. Pojďme si říct, jak výkop a usazení bazénu vypadá krok po kroku a jak zhruba dlouho jednotlivé úkony trvají.

1. Zaměření – 30 minut

Celý proces začíná zaměřením – pomocí kolíků a provázků vytyčíme realizační prostor pro stavbu bazénu.

2. Výkopové práce – s pomocí techniky 1 den

Provedeme výkopové práce pro bazén a technickou šachtu filtrace (případně protiproudu). Počítáme nejen s hloubkou bazénu, ale také s výškou základové desky, izolace dna a v neposlední řadě i s výškou dlažby. Bagrem je výkop hotový raz dva, ale zase je nutné vzít v úvahu to, že vám může pobrázdit zahradu. Ručně výkop trvá déle, ovšem je šetrnější k vašemu pozemku.

dítě v bazénu

3. Srovnání dna výkopu – 1–2dny

Dno bazénu se musí vodorovně srovnat, a navíc musí být podklad dostatečně pevný, aby se časem bazén nijak nenakláněl. Doporučujeme tedy udělat na dno vyrovnávací betonovou desku – její tloušťka závisí na tom, jaké je pod ní podloží. Na písčitém podloží se dělá zhruba dvacet centimetrů silná deska s armaturou, na pevné jílové podloží postačuje tloušťka poloviční.

4. Odvodnění základové desky v případě výskytu spodní vody – 2 hodiny

Během stavby můžete zjistit, že se ve výkopu vyskytuje spodní voda. V tom případě doporučujeme bazén a hlavně technologickou jímku ochránit proti spodní vodě, a to provedením drenáže.

5. Uložení bazénu – 60 minut

Teď už máme vše připraveno k uložení bazénu. Ideální je ještě vnější stěny bazénu ošetřit PUR pěnou, která zajistí perfektní izolaci – voda v bazénu tak nebude zbytečně chladnout. Samotné uložení bazénu je otázkou několika desítek minut, přičemž uložení může proběhnout ručně, či pomocí autojeřábu. Po usazení se zapojí veškerá potrubí a bazén se obetonuje suchou betonovou směsí.

6. Finální práce – 2–4 dny

Bazén je v zemi, všechna potrubí jsou zapojena. Takže zbývá pouze okolní dlažba, zastřešení – a máme hotovo! Teď už jen bazén napusťte dle instrukcí a za chvilku se můžete koupat.

Nakonec to ani nezní tak strašně, že? Během pár dní máte zabudovaný bazén a během několika dalších dní si už můžete naplno užívat koupání. Pokud byste potřebovali poradit s tím, kam bazén na zahradě umístit, můžete si přečíst naše rady. chci vědět víc

zpět
Související články