Magazín Balarepo

Aktuality, novinky, informace...

Jak vybrat zastřešení bazénu

Zveřejněno 04.05.2017

Při realizaci bazénu určitě doporučujeme zastřešení, a to hned z několika důvodů – prodlužuje koupací sezonu a udržuje vodu výrazně teplejší, než kdybyste bazén měli bez něj. Navíc zjednodušuje údržbu, protože do vody nelétají venkovní nečistoty.

Díky tomu pak stačí používat i menší množství bazénové chemie. A jako bonus zabrání nebezpečným pádům dětí do bazénu. Na trhu je spousta variant v různých cenových hladinách. Jenže když ušetříte na nesprávných místech, dostanete nekvalitní zastřešení, které vám po čase nepůjde hladce zavřít, a ještě se na něm budou tvořit praskliny. Jak tedy vybrat takové, které bude výhodnou dlouhodobou investicí?

Volte dutinkovou výplň

Výplň zastřešení se vyrábí z polykarbonátu a je buď dutinková, nebo plná. Ta plná vypadá jako čiré sklo a působí velmi luxusně – také tomu odpovídá její vyšší cena. Jenže není to příliš praktická investice. Plná polykarbonátová výplň zastřešení ohřívá vodu výrazně méně než výplň dutinková a je také hodně náročná na údržbu. Na plném polykarbonátu je viditelný vodní kámen a při posouvání segmentů zastřešení se povrch lehce odře. Zatímco na dutinkové výplni se běžný škrábanec ztratí, na té plné je i sebemenší rýha vidět. Plná výplň vypadá luxusně, ale je náročná na údržbu. Dutinková je levnější a praktičtější, a ještě máte na výběr z několika barev.

Zaměřte se na tloušťku výplně

Polykarbonát je kvalitní materiál s dlouhou výdrží – za předpokladu, že je v dostatečně tlusté vrstvě. Centimetrová tloušťka zaručí výdrž materiálu a také efektivní ohřev vody v bazénu. Někteří prodejci lákají zákazníky na dobrou cenu za slabší polykarbonát, ale už zamlčí, že je úspora vykoupena horší odolností a životností zastřešení. Takže vždycky aspoň centimetr čili 10 milimetrů!

Dbejte na kvalitu kolejnic a koleček

Kolejnice by měly být oboustranné a pochozí. To znamená, že můžete zastřešení šoupat na obě strany a přes kolejnice pohodlně chodit. Ty nepochozí totiž „čouhají“ a došlápnutí na ně není zrovna příjemné. Vybrat si můžete buď stříbrné, anebo do bronzova. Kvalitou se neliší, plní spíše estetickou roli. Kolečka musejí být na ložiskách, aby déle vydržela a po pár měsících nezačala při posouvání drhnout. Zaměřte se také na materiál, všechny tyto komponenty (včetně zámků a detailů) by měly být nerezové.

zastřešený bazén

Ponechte si na odsunutí dost místa

Za bazénem by měl být vždy dostatečný prostor pro odsunutí zastřešení. Sbalené zabírá asi dva a půl metru, nicméně doporučujeme přidat dalšího půl metru mezi ním a okrajem bazénu. Zjednodušuje to nejen údržbu samotného bazénu, ale celkový pohyb okolo něj. Prodejci o tomto zákazníky ne vždy informují ­– půl metru prostoru navíc vyžaduje delší kolejnice (a tedy víc peněz). Jenže pro jednoduchou údržbu a pohyb je tento prostor nezbytný.

Nezapomeňte na zámek

Zámek na zastřešení je sice detail, ale důležitý. Zamčený bazén je stoprocentně bezpečný, co se týče bezpečnosti vašich dětí. Navíc funguje i jako ochrana před nezvanými hosty. Když odjedete na dovolenou, máte jistotu, že se vám v bazénu nekoupal nikdo cizí.

Popřemýšlejte nad výškou zastřešení

Zastřešení může být půl metru vysoké, ale klidně taky dva. Vyšší zastřešení má tu výhodu, že pod ním můžete bez problémů stát, a využijete tak bazén i tehdy, kdy už pro ostatní sezona skončila. Někteří naši klienti si tak užívají koupání až devět měsíců v roce. Nevýhodou je však fakt, že může překážet ve výhledu z domu nebo terasy – záleží tedy na charakteru vašeho pozemku. U nízkých zastřešení doporučujeme myslet na boční vchod – pak se jednoduše dostanete do vody, aniž byste se museli ohýbat. Nezapomínejte, že i když máte nízké zastřešení, i s hloubkou bazénového tělesa půjde pořád o zhruba dva metry, takže když se koupete, můžete v bazénu stále pohodlně stát.

Kvalitní zastřešení je zkrátka zrovna tak důležité jako kvalitní bazén. Dohromady vám pak zaručí až devět měsíců dlouhou koupací sezonu, snadnou údržbu a menší náklady za vytápění vody. Pokud si stále ještě nejste jistí, jaký bazén zvolit, možná vám pomůže naše srovnání materiálů či článek o materiálu, na který jsme vsadili my ­– o laminátu. Anebo nás jednoduše kontaktujte a my vám pošleme nezávaznou nabídku.

chci vědět víc 

zpět
Image 0 Image 1 Image 2
Související články